Posiadanie przyczepki na motocykl jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem, które doceniają przede wszystkim osoby, które często transportują swój motocykl. Przymierzając się do jej zakupu, warto zwrócić uwagę na kilka różnych kwestii. Na jakie konkretnie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Typ i cechy przyczepki

Na rynku dostępnych jest wiele modeli przyczepek na motocykl, które różnią się istotnymi szczegółami. Większość z nich przyjmuje formę prostej platformy, na której umieszczone są prowadnice z odpowiadającymi im wspornikami na koło motocykla.

Inne przyczepy przyjmują formę prostszą, czyli po prostu rynienki osadzone na ramie. Niekiedy można spotkać się z modelami, których platforma ograniczona jest dodatkowymi ściankami – na takich z powodzeniem umieścić można dodatkowy ładunek.

Warto zwrócić uwagę na to, czy przyczepka posiada odpowiednią liczbę mocowań na pasy transportowe. Mamy tu na myśli to, czy odpowiada ona liczbie miejsc na motocykl – w innym wypadku pojawić mogą się problemy z poprawnym zabezpieczeniem sprzętu.

Niezbędnym wyposażeniem będą także:

  • miejsce na tablicę rejestracyjną,
  • kierunkowskazy i inne oświetlenie.

Warto także zwrócić uwagę na to, czy przyczepka posiada prowadnicę najazdową, dzięki której wprowadzenie motocykla będzie znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze.

Wymiary, ładowność, liczba miejsc

Wykonanie odpowiednich pomiarów, a także porównanie ich z danymi technicznymi wypatrzonej przyczepki, są istotnymi elementami udanego zakupu. Na początku powinniśmy zaczerpnąć ze strony producenta informacje o masie i wymiarach motocykla. Będą one przydatne w trakcie poszukiwań przyczepy, podczas których obowiązkowo należy sprawdzić jej ładowność oraz długość. Zawsze należy wybierać taką, której prowadnica dłuższa jest od sprzętu, który będziemy na niej przewozić.

Nie mniej istotne jest zwrócenie uwagi na parametr zwany Dopuszczalną Masą Całkowitą (DMC) – należy mieć na uwadze to, czy masa przewożonych motocykli nie sprawi, że DMC naszej przyczepy przekroczy maksymalną wartość.

Zastanawiając się nad zakupem przyczepki, warto myśleć przyszłościowo. Czy rzeczywiście będziemy chcieli zabrać ze sobą wyłącznie jeden motocykl? A może nasi znajomi (obecni lub przyszli) będą chcieli dorzucić się do wspólnej podróży np. na tor motocrossowy? Warto także rozważyć nasze plany na przyszłość – czy planujemy zmianę sprzętu na większy lub cięższy?

Dokumenty przyczepki i homologacja

Każda przyczepa jest pojazdem drogowym, i z tego tytułu powinna posiadać dokumenty, które pozwalałyby na jej rejestrację. Konieczność rejestracji wiąże się natomiast z potrzebą spełnienia wymagań technicznych, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo nasze, naszego ładunku, oraz innych użytkowników dróg.

Sprawdzenie dokumentacji przyczepy jest szczególnie istotne, jeśli kupujemy pojazd używany. Warto też ostrożnie podejść do zakupu takiego, który ewidentnie został wykonany w warunkach domowych, a nie przez profesjonalnego producenta.

Podsumowanie

Kupno przyczepki motocyklowej może być znacznie trudniejsze niż się wydaje. Rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę jest całkiem sporo, dysponując jednak odpowiednią wiedzą mamy gwarancję, że kupimy porządny sprzęt.