Quad lub inaczej ATV (All-Terrain Vehicle) to motocykl czterokołowy, który jest używany głównie do rozrywki, jednak służy też często do pracy (farmy, gospodarstwa, leśnictwo, ratownictwo górskie). Quad jest pojazdem odkrytym, czyli nie ma kabiny.

Wyróżniamy quady sportowe, terenowe i rekreacyjne.

Quady sportowe mają zwykle napęd na jedną oś (tylną) i stosunkowo duży skok zawieszenia. Są przeznaczone do jazdy po umiarkowanie trudnym terenie, najlepiej radzi sobie na ubitych drogach i szosach. Produkowane są przez firmy takie jak: Kawasaki, Kymco, Honda, Yamaha, Suzuki, Polaris, Bombardier Can-am.

Quady terenowe mają najczęściej napęt na cztery koła, ale często z możliwością odłączania jednej osi. Przeznaczone są do jazdy w najbardziej wymagającym terenie, w tym gorzystym, zabagnionym, również w głębokim śniegu. Z racji możliwości używane są również przez ratowników górskich.

Quady rekreacyjne są propozycją pośrednią pomiędzy sportowymi i terenowymi. Nie są ani najszybsze, ani najmocniejsze w trudnym terenie, jednak w obu kategoriach mają zadowalające osiągi. Z racji uniwersalności, często wybierane są przez różnego rodzaju wypożyczalnie quadów, czy firmy organizujące imprezy integracyjne.

W Europie (w tym w Polsce) istnieje możliwość rejestracji quada i poruszania się nim po normalnych drogach publicznych, co przysporzyło quadom dużej popularności. Co ciekawe, te same modele w Stanach Zjednoczonych nie mają takiej możliwości z racji dużego prawdopodobieństwa groźnych wypadków i ewentualnych procesów odszkodowawczych.