Smród w zapach zaklęty

Nie wszyscy znają ten położony w Holandii, między Amsterdamem a Hagą, uznawany za jeden z najpiękniejszych zakątków świata, ogród Kuekenhof. Od 60 lat otwarcie w nim 22 marca kwiatowej wystawy każdego roku oznajmia całemu światu nadejście wiosny! Przybywają na nią przez dwa miesiące tysiące miłośników ogrodnictwa. Do 20 maja podziwiać możemy ten przebarwny, pachnący i przeuroczy dawny kuchenny ogród królowej Jakoby, który śmiało w tym okresie można okrzyknąć światową stolicą piękna!

Obszar 32 hektarów zajmują stare drzewa, malownicze stawy i wijące się pośród nich specjalnie na wiosnę projektowane kolorowe wstęgi rabat. Ozdobą ogrodu Keukenhof są również fontanny, ekspozycje współczesnych rzeźb, malarstwa, grafiki i donice. Stoi tu również pochodzący z końca XIX wieku wiatrak, jest też labirynt i platforma widokowa, z której można obserwować te milionów kwiatów. W trakcie trwania wiosennej wystawy ustawione są też pawilony wystawowe m.in. z ekspozycją kwiatów ciętych i przeprowadzona jest przez ogród specjalna trasa dla dzieci. Architekci krajobrazu wymyślili w Kuekenhof układ rabat, dzieląc park na tematyczne ogrody: naturalny, japoński, muzyczny, historyczny i konwencjonalny.

Spacerując kilkoma kilometrami ścieżek pomiędzy bajecznie kolorowymi łąkami, pełnymi m.in. milionów tulipanów, narcyzów, hiacyntów i anemonów można poczuć się jak w raju. Wyznaczonymi trasami ogród można też przemierzać rowerem. W płytkich wodach kanałów, między cebulowym – kwiatowym towarzystwem można też popływać przyjaznymi środowisku cichymi łodziami. Wśród kwitnących krajobrazów ogrodu atrakcją są też odbywające się koncerty. Parada Bolemencorso z przybranymi kwiatami dziesiątkami platform są kulminacją wiosennego święta. Z kwiatów wyczarowywane są sielskie holenderskie krajobrazy, wenecka gondola i nawet paryski kankan.

Każdego roku stosując warstwową metodę rabaty obsadzane są 7 milionami przeróżnych cebul w taki sposób, aby ciągle coś na nich kwitło. Kilkudziesięciu ogrodników według szczegółowego planu swoją mozolną, ale piękna w końcowym efekcie pracę, rozpoczyna we wrześniu, a kończy z pierwszymi przymrozkami. Stosując tę metodę przez 8 tygodni ciągle pojawiają się w jednym miejscu nowe kwiaty. Wymiana każdego roku roślin, aranżacji i motywów przewodnich poza eliminacją występowania chorób ma być dla odwiedzających ogród każdego roku innym, całkiem nowym i inaczej zachwycającym.

Holandia jest warta odwiedzenia. Kursuje między naszymi krajami wielu odbywających tanie loty przewoźników. Warto nam w tym roku odwiedzić Kuekenhof, gdyż wystawa ma dla nas Polaków szczególne znaczenie, bowiem jej motywem przewodnim jest: Polska – sercem Europy. Z tej to okazji zobaczyć w nim można m.in. ułożony z 50 tys. tulipanowych cebulek portret Chopina. Holendrzy przodują w swym zamiłowaniu do kwiatów, które to korzenie ma o dziwo w cuchnącej we wszechobecnych kanałach wodzie. Rolą kwiatów jest odwracanie od nich uwagi.