Podczas etapu dekorowania naszego mieszkania możemy zdecydować się na kilka rozwiązań w kwestii materiałów podłogowych: kafelki, parkiet, panele podłogowe, dywany albo wykładziny. Każde z nich posiada swoje wady i zalety – są trwalsze lub nie, cieplejsze lub zimniejsze. My dzisiaj określimy, jakie cechy, zalety i wady oraz rodzaje posiadają te ostatnie.
Cechy wykładziny

Materiałem podłogowym nazywanym wykładziną nazywa się wszelkiego rodzaju podłoże wykonane z jednego materiału, który rozwija się na podłodze z jednej partii materiału. Wykładziny zazwyczaj są sprzedawane na metry kwadratowe w postaci szerokich rulonów.

Podział wykładzin można sprowadzić do faktury, jaką posiadają:

Faktura dywanowa
Faktura kafelkowa

Pierwszy rodzaj wykładziny przypomina w swojej budowie dywany. Jest wykonany z poliamidów (nylonu), którego włosie zostało przystrzyżone i stanowi podstawę do chodzenia. Tego rodzaju wykładziny dobrze sprawdzają się jako zamiennik dywanów oraz w pomieszczeniach biurowych, w których chcemy nadać ciepły i miękki wystrój.

Drugi rodzaj wykładziny ma gładką fakturę. Jest wykonany z winylu, przypominający w dotyku gumę. Częstokroć można go spotkać w starszych domostwach z czasów komunistycznych, kiedy to był jedynym dostępnym materiałem do podłóg. Wykładziny z winylu są gładkie lub tłoczone i nie wchłaniają żadnych płynów. Dlatego tak dobrze sprawdzają się w kuchniach, łazienkach oraz pomieszczeniach narażonych na wilgoć. Jednak nie stosuje się już ich w pomieszczeniach przemysłowych ze względu na lepsze materiały, jakimi są kafelki albo wylewka żywicy.