To czy powinniśmy posiadać samochód to tylko i wyłącznie nasza decyzja. Istnieje wiele powodów dla których powinniśmy sobie go kupić lub sobie go darować. Potrafi on nam pomóc w wielu sprawach codziennych jak i czasami przysporzyć kłopotów. Jakie są główne wady i zalety wynikające z posiadania samochodu?

Zacznijmy od zalet. Jest to przede wszystkim jeden z najlepszych i najbardziej niezawodnych środków transportu. Oczywiście wiele zależy od marki samochodu jaki posiadamy i to jak o niego dbamy i wymieniamy wszystkie części. Samochody są także pasją wielu osób i nie mogą one sobie wyobrazić bez niego życia. Jazda sprawia im przyjemność i drobne problemy nie zawracają im głowy. Posiadając własne cztery kółka jesteśmy sami sobie panem czasu i terminów. Nie podlegamy żadnym rozkładom jazdy ani stawaniu na przystankach aby wpuszczać ludzi chyba, że podwozimy znajomych do pracy. Posiadanie samochodu jest także czasami spełnieniem marzeń wielu motoryzacyjnych fanów, którzy od dziecka marzyli o modelu konkretnej marki i po uzbieraniu pieniędzy wreszcie mogą sobie na niego pozwolić. Dużą zaletą wielu marek jest to, że samochody potrafią dostarczać radość z jazdy, którą możemy doznać poruszając się tylno napędówką, lub dużym samochodem terenowym s stylu offroad. Jest to także wygodny środek transportu na wakacje, zamiast wybierać samolot czy pociąg, warto wydać trochę więcej pieniędzy na paliwo i mieć potem możliwość za granicą poruszać się samochodem gdzie tylko chcemy nie płacąc i nie kombinując dodatkowego środka transportu w obcym państwie.

Jakie są jednak wady samochodu? Na pewno nie każdy może sobie na nie pozwolić. Nawet te najtańsze i nieco starsze samochody zawsze będą od nas wymagały trochę pracy aby bezpiecznie się nimi poruszać. Dodatkowo nie wymyślono chyba jeszcze samochodu na wodę lub na powietrze, na rynku są jednak obecne samochody na prąd lecz ja nie za bardzo w nich gustuje, ponieważ są drogie i nie wydają praktycznie żadnego dźwięku. Wspominam o tym, ponieważ mając samochód trzeba też mieć pieniądze aby wlewać do niego paliwo, a wiadomo jak to z cenami bywa nie są one małe. Mając własne auto należy je także obowiązkowo ubezpieczyć, a by w razie wypadku nie było żadnego problemu, jest to także wymagane prawnie i sprawdzane przy kontroli przez policję.