Święty Patryk (389 ? 461)pochodził najprawdopodobniej z terenów Walii i z pochodzenia był Brytem. Jego celtyckim imieniem było Sucat. Jego rodzina była kapłańska: był synem diakona a jego dziadek był kapłanem. Jako młody chłopak został uprowadzony i sprzedany do Irlandii, gdzie był pasterzem. W tym czasie (a trwało to 6 lat) bardzo poważnie zajął się sprawami religii i wiary. Gdy w końcu udało mu się uciec z niewoli dotarł na kontynent i wkrótce potem przyjął święcenia kapłańskie. Chciał wracać do rodzinnego kraju, ale miał widzenie, w którym nakazano mu wrócić do Irlandii i tam głosić wiarę chrześcijańską. W 432 roku został wyświęcony na biskupa i wrócił na Zieloną Wyspę jako misjonarz. Założył wiele kościołów, jego praca doprowadziła do ewangelizacji dużej części Irlandii i stworzenia Kościoła w formie zorganizowanej. Pod koniec życia dokonał chrztu całego kraju.
Święty Patryk prowadził bardzo surowe życie zakonne i już w czasie jego trwania zasłynął z czynienia cudów: ponoć uzdrawiał chorych, uwolnił kraj od plagi węży a nawet ponoć ożywiał zmarłych.
Pozostawił po sobie WYZNANIA i LIST DO KOROTYKA z których najwięcej można dowiedzieć się o jego życiu i działalności.
Święty Patryk jest świętym dwóch kościołów: katolickiego i prawosławnego a także patronem dwóch krajów: Irlandii i Nigerii. W świecie zachodnim uważany jest też za opiekuna bednarzy, fryzjerów, kowali, górników inżynierów i upadłych na duchu. Jego atrybutem jest liść białej koniczyny, której,jak głosi wieść, użyłby wytłumaczyć Irlandczykom dogmat o Trójcy Świętej lub węże, które przepędził z Wyspy.