Kultura Irlandii jest bardzo bogata w swojej różnorodności, a to za sprawą wpływów, jakie na nią miały różnice w kulturze Celtów, Wikingów i Normanów a także innych nacji, które przez całe stulecia przybywały na wyspę.
Język irlandzki rozwinął się na bazie jednego z dialektów celtyckich jeszcze w Epoce Brązu i w dalszym ciągu jest głównym językiem do dziś używanym w wielu częściach tego kraju, a napisy po irlandzku obowiązują równolegle z angielskimi i jest on także językiem mediów.
Tradycyjna muzyka irlandzka a także folklorystyczna stanowi część muzycznej tradycji, którą kultywuje się tutaj od pokoleń. Tradycyjnymi instrumentami irlandzkimi są: dudy irlandzkie (Uilleann Pipes),flet, skrzypce i harfa, która jest jednocześnie symbolem Irlandii. Na co dzień tradycyjna muzyka irlandzka króluje w pubach a także na ulicach większych miast, a taniec irlandzki w dalszym ciągu jest bardzo popularny, zwłaszcza wśród dzieci.
Irlandczycy znani są z tego, że lubią opowieści o swojej historii. Do dziś znane są legendy o druidach i bohaterach i bohaterkach irlandzkich na przykład o CUCHULAIN?IE, który sam jeden bronił Ulsteru albo o pierwszym irlandzkim królu CORMACU MACARTA. Współcześni pisarze starają się, aby legendy te nie poszły w zapomnienie (Yeats napisał pięć sztuk o przygodach Cuchlainna). Żywa jest też ciągle legenda Św. Finnabara, który jakoby miał zabić ostatniego irlandzkiego smoka.
Irlandczycy najchętniej czas spędzają w pubach (dziś już nie dziwi widok kobiety w takim przybytku, chociaż do niedawna był to teren zarezerwowany tylko dla mężczyzn), gdzie można nie tylko wypić piwo i pogawędzić, ale także posłuchać muzyki irlandzkiej lub alternatywnej czy samemu pomuzykować.