Do czego służy i jak działa monitoring floty samochodowej?

Często zdarza się, że pracodawca udostępnia swoim pracownikom służbowe samochody. Czasem w godzinach pracy, a czasem na dłuższy okres czasu. Za każdym razem pojawia się jednak obawa, czy pracownik będzie korzystał z powierzonego mu samochodu we właściwy sposób.

Świetnym rozwiązaniem tego problemu może być profesjonalny monitoring floty samochodowej. Monitoring oparty na technologii GPS sprawdza się zazwyczaj wyjątkowo dobrze.

Co umożliwia monitoring floty samochodowej? Chociażby sprawdzenie, ile kilometrów przemierzają poszczególne auta, jak są eksploatowane i ile paliwa spalają samochody, jaką trasę wybrał kierowca i czy trzyma się jej.

Organizacja monitoringu floty samochodowej jest pewnym wydatkiem, jednak w przeciągu kilku miesięcy inwestycja powinna się zwrócić. Firma będzie funkcjonować znacznie lepiej i sprawniej. Wyeliminowane zostaną przypadki nadużyć przez kierowców czy niedopełniania przez nich obowiązków.

Sam system telematyczny może składać się z kamer umożliwiających obserwowanie wnętrza kabiny pojazdu oraz tego, co się znajduje dookoła niej, aparatów rejestrujących parametry pracy silnika i czujników kontrolujących temperaturę towaru oraz urządzenia GPS, dzięki którym można określić, gdzie aktualnie znajduje się pojazd. Dobrym wyborem jest oferta firmy Verizon Connect.

Podobnie jak różne inne technologie, branża związana z zarządzaniem i monitorowaniem floty pojazdów dynamicznie się rozwija. Ciekawą nowością jest możliwość wysyłania powiadomień kierowcy. W ten sposób pracownik dowie się, że jego styl jazdy wymaga korekty albo chociażby że jest nagrywany.

Monitoring floty pojazdów ma wiele zalet i daje jego użytkownikom szereg możliwości. Przedsiębiorca może stale monitorować położenie oraz stan pojazdów, a także zyskać oszczędność paliwa oraz zadbać o większe bezpieczeństwo kierowców. Kierowcy wiedząc, iż stan pojazdu jest monitorowany na bieżąco, rzadziej przekraczają dozwoloną prędkość oraz niemal nigdy nie zbaczają z kursu. Zużycie paliwa również maleje o kilkanaście procent w porównaniu do czasów, kiedy dana firma nie korzystała z monitorowania floty pojazdów. Te wszystkie czynniki powodują, że istnieje duża możliwość zwiększania się w najbliższym czasie liczby firm, które będą korzystać z systemów zarządzania flotą samochodową. Przedsiębiorcy wiele na tym zyskają, natomiast od strony pracownika można na ten projekt patrzeć z różnych stron. Jeżeli kierowca nie ma sobie nic do zarzucenia, to system nie powinien mu przeszkadzać, choć niektórzy mogą podświadomie czuć się śledzeni przez swojego pracodawcę.