Cross czy enduro – czym się różnią?

Motocykl hard enduro postawiony na drodze o zachodzie słońca

Chyba każdy świeży miłośnik terenowej jazdy na motocyklu, decydujący się na kupno wymarzonej maszyny, zaczyna zastanawiać się, który typ – cross czy enduro – będzie odpowiedni dla niego. Chociaż te rodzaje motocykli są bardzo do siebie podobne, to różnią się między sobą pod kilkoma względami. W czym konkretnie? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Przeznaczenie

Motocykle typu cross to maszyny o sportowym charakterze, których naturalnym środowiskiem są tory motocrossowe. Doskonale poradzą sobie także w mniej lub bardziej trudnym terenie, w którym poszukiwania jakiejkolwiek drogi mogą przysparzać trudności. Należy jednak pamiętać, że długie i proste odcinki nie sprzyjają żywotności silników tych motocykli. Trzeba także mieć na uwadze, że posiadanie crossa wymusza posiadanie przyczepki lub dostawczaka, którymi przetransportujemy motocykl na tereny pozamiejskie.

Dwaj motocykliści ścigający się na torze motocrossowym
Tor motocrossowy to miejsce, gdzie crossówka czuje się najlepiej

Inaczej sprawa wygląda z enduro. Tego typu sprzęty doskonale sprawdzą się przede wszystkim w warunkach, gdzie nacisk kładzie się przede wszystkim na technikę jazdy – maszyny te stworzone są do wskakiwania na korzenie, kamienie, czy specjalnie przygotowane przeszkody. Jeśli jednak zapragniesz przejechać się na torze motocrossowym – enduro Cię nie zawiedzie. Jest to też zdecydowanie lepszy wybór w przypadku, jeśli pragniemy udawać się na dłuższe wycieczki w terenie. Co ważne – na jednośladzie tego typu można także poruszać się legalnie po drogach publicznych.

Masa motocykla

Motocykl crossowy Honda CRF 100
Honda CRF 100 – motocykl crossowy dla młodszych riderów

Wystarczy jedno spojrzenie na crossa, by zorientować się, że jest to sprzęt stworzony do wyścigów. W parze z tak wyżyłowaną sylwetką, idzie także niska masa motocykla. W porównaniu do enduro, maszyny crossowe ważą przeważnie o około 8-10 kg mniej – mówimy tu o motocyklach o takiej samej pojemności silnika. Różnica może wydawać się niewielka, jednak w przypadku mniejszych lub słabszych osób może mieć ogromne znaczenie, np. podczas upadku, gdy maszynę trzeba postawić z powrotem do pionu.

Wyposażenie

Najważniejszą różnicą pomiędzy tytułowymi typami jednośladów jest to, że enduro spełniają wymogi homologacji, dzięki którym możemy je z powodzeniem zarejestrować. Mamy tu na myśli:

  • kierunkowskazy,
  • oświetlenie,
  • miejsce na tablicę rejestracyjną,
  • odpowiednio wyciszony tłumik.
Stare enduro Suzuki z kufrem zamontowanym z tyłu
Starszy model motocykla enduro

Co więcej – motocykle enduro posiadają rozrusznik i akumulator, które umożliwiają odpalanie pojazdu w tradycyjny sposób, za pomocą kluczyka. Oprócz tego, montuje się w nich także mniejsze koło tylne – w rozmiarze 18 cali, podczas gdy w crossach jest ono 19-calowe. Są one także wyposażone w większe zbiorniki paliwa, a ich zawieszenie jest bardziej czułe.

Podsumowanie

Zarówno crossy, jak i enduro, to doskonałe sprzęty do zabaw w trudnym terenie. Przed zakupem warto zastanowić się nad własnymi preferencjami i tym, czego oczekujemy od przyszłego motocykla – różnice pomiędzy dwoma typami mogą mieć znaczący wpływ na komfort jazdy.