Transport morski jest najważniejszy.

Transport jako dziedzina gospodarki, należąca do trzeciego sektoru, czyli usług dzieli się na wiele gałęzi, definiowanych na podstawie używanego środka transportu bądź drogi. Tak więc wyróżniamy lądowy, powietrzny oraz morski. Z drugiej strony – samochodowy, kolejowy, samolotowy, kontenerowy. Jednak spośród wszystkich tych rodzajów jeden wybija się ponad inne, bijąc konkurencję na głowę – jest to transport drogą morską.
Dlaczego jest taki bezkonkurencyjny?
Odpowiedzią na to pytanie jest oszałamiający stosunek wydajności do ceny. Dzięki wykorzystaniu sił natury jakimi są pływy morskie statki mogą poruszać się po wielokilometrowych trasach, nie zużywając dużo cennego dla ekonomii paliwa. Poza tym – nie użytkowuje się elementów infrastruktury, które wymagają przecież ciągłej naprawy oraz konserwacji. Jedyne co może ulec popsuciu to śluzy w kanałach morskich, ale takich miejsc jest na Ziemii niewiele, dzięki czemu można skupić w nich odpowiednie środki do utrzymania ich w idealnym stanie.
Transport morski jest wart miliardy dolarów nie bez powodu. Jeszcze długo nie zostanie wyparty przez pozostałe metody przemieszczania produktów. Statkami morskimi można transportować obecnie praktycznie wszystko poza wrażliwymi na drgania produktami szeroko rozumianego przemysłu technologicznego (na przykład nanoprocesory bądź matryce do komputerów, telewizorów, elementy, z których składają się telefony komórkowe i tym podobne).
To jak istotne są szlaki morskie, udowadnia, że Stany Zjednoczone – najpotężniejszy kraj świata obecnie kontroluje większość z nich i będzie walczył do ostatniej kropli krwi o ich utrzymanie.