Kupno używanego Enduro

Enduro to sport, który jest bardzo popularny w Europie, a zwłaszcza u nas w Polsce

Jest to sport motorowy, w którym kierowcy motorów muszą przejechać bardzo długą trasę o różnych nawierzchniach. Najczęściej są to nawierzchnie asfaltowe, ale często też nawierzchnie terenowe. Najczęściej trasy w tym sporcie są wyjątkowo długie. Mowa tu o trasach o długości nawet 250 lub 300 kilometrów.

W Enduro mogą brać udział wyłącznie specjalne i dostosowane motory. Pojemność takich motorów nie może być mniejsza niż 50 cm sześciennych i większa niż 500 cm sześciennych.

Motory enduro dzieli się na trzy klasy. Najniższa klasa to motory o pojemności nie większej niż 125 cm sześciennych, druga klasa to motory do 250 cm sześciennych, a trzecia to największe i najszybsze motory – takie których silnik ma pojemność od 290 do nawet 500 cm sześciennych.

Motory enduro są o wiele droższe niż standardowe motory, dlatego też wielu początkujących kierowców, którzy chcą spróbować swoich sił w tym sporcie, decyduje się na zakup używanego motoru. Stare Enduro potrafi kosztować nawet 2-3 razy mniej niż nowy motor.

2-3 razy mniej, czyli ile? Wszystko zależy oczywiście od tego jaki model i markę wybierzemy. Mamy tu do wyboru takie marki jak Yamaha, Honda, BETA czy KTM.

Ceny najtańszych z nich zaczynają się od około 5 tysięcy złotych, a kończą na kwotach zbliżających się do 20 tysięcy złotych. Dla przykładu używana Yamaha WR250F potrafi kosztować 5-10 tysięcy złotych jeżeli znajdziemy model z rocznika 2002-2006. Jeśli jednak będziemy chcieli kupić coś nowego, to cena wzrośnie już do 10-20 tysięcy złotych.