W dzisiejszych czasach zwolennicy dbania o środowisko kłócą się z miłośnikami samochodów. Smog zanieczyszcza powietrze i źle wpływa na nastrój ludzi (wpływ warunków „z zewnątrz” na samopoczucie człowieka jest udowodniony naukowo), a jednym ze sposobów na zminimalizowanie szkód jest… wsiąść na rower.
Czy naprawdę musimy każdego dnia dojeżdżać do pracy autem? W stolicy Holandii, Amsterdamie, jest bardzo wiele ścieżek rowerowych. Tamtejsi mieszkańcy wprost uwielbiają wykorzystywać ich przeznaczenie. Czy gdyby tak samo było, na przykład, w Krakowie, miasto byłoby wolne od toksyn?
Wiadomo, że ludzie cenią sobie wygodę, więc chęć szybszego dotarcia do celu (na przykład pracy, czy szkoły) jest niezwykle kusząca, jednakże gdyby każdy raz na jakiś czas odpuścił sobie jazdę samochodem, jego miejsce zamieszkania świetnie by na tym skorzystało, a co za tym idzie ta osoba też.
Warto zastanowić się czy wolimy kilka razy w tygodniu przesiąść się na rower, czy do końca życia wdychać wszechobecny smog. Turystyka rowerowa to świetny sposób poruszania się, doskonała zabawa i ochrona środowiska. Warto być jej częścią.