Podesty ruchome to nic innego jak podnośniki. Osoba, która obsługuje tego typu urządzenie lub korzysta z niego powinna być poddana odpowiedniemu przeszkoleniu. Podesty ruchome przeznaczone są do prac wysokościowych, można je zakupić jak również wypożyczyć.
Istnieją różne rodzaje tego typu urządzeń, czyli występują podesty towarowe, osobowe, nożycowe, przegubowe, teleskopowe, na gąsienicach czy na przyczepach.
Podnośniki towarowe wykorzystuje się do prac typu montowanie klimatyzacji czy konserwacji budynków. Posiadają mocną i wytrzymałą konstrukcję, można je łatwo transportować, są niezawodne i bezawaryjne.
Natomiast podnośniki osobowe są to przenoszenia ludzi, którzy wykonują jakiekolwiek prace wysokościowe.
Wszystkie kursy na podesty ruchowe są organizowane w większych miastach naszego kraju, kończą się egzaminem i uzyskaniem odpowiedniego certyfikatu na obsługę takiej maszyny.
Eksploatacja podestów ruchomych nie jest zbyt wymagająca, jednak mimo to zawsze powinna obsługiwać je osoba, która ukończyła odpowiedni kurs i ma specjalne do tego kwalifikacje.
Natomiast największą zaletą podnośników jest to, że są one bardzo zwrotne i łatwe w ustawieniu w każdym trudnym i wymagającym terenie.
Wszystkie podnośniki ponadto są wyposażone w podpory hydrauliczne, które powodują, że taki podnośnik po ustawieniu jest stabilny.