Coraz więcej ludzi czerpie przyjemność z podróżowania, a turystyka staje się dla nich ciekawym sposobem spędzania wolnego czasu. Dzieje się tak zapewne dlatego, że jesteśmy coraz bardziej świadomi swojego życia, chcemy o nie dbać i wzbogacać je na różne sposoby. Stąd chęć jeżdżenia i poznawania różnych kultur i miejsc.

Lubimy jeździć, ponieważ turystyka zaspokaja nasze potrzeby estetyczne i poznawcze. Cieszymy się, kiedy możemy na własne oczy zobaczyć to, o czy czytaliśmy w książkach lub oglądaliśmy w magazynach czy telewizji. Czasem odkrywamy, że niektóre miejsca wyglądają zupełnie inaczej i przeżywamy zaskoczenie, a czasem nawet dysonans poznawczy. Ale to często powoduje, że się rozwijamy i chcemy zwiedzać coraz wiecej.
W efekcie okazuje się, że czasem turystyka stanowi dla nas pewnego rodzaju punkt rozpędu, nadaje nam kierunek rozwoju, a niejednokrotnie może spowodować, że zminimy swoje życie. Warto zatem korzystać z możliwości, jakie daje nam podróżowanie i wykorzystać je odpowiednio.