Przegląd festiwali ateńskich

Ateny są nowoczesnym miastem, wyrosłym na antycznym fundamencie starożytnej Grecji. W tym miejscu współczesność i przeszłość przeplatają się ze sobą na każdym rogu. Widoczne jest to również w kalendarzu imprez, w którym obok rockowych koncertów i festiwali tańca nowoczesnego, znajdują się przedstawienia teatralne odgrywane w ruinach antycznych teatrów.

Ateny znane są z dużej ilości festiwali różnego rodzaju. Wiele z nich nawiązuje tematyką do antycznych korzeni greckiej stolicy. Aby wziąć udział w jednym z nich, należy znaleźć loty do Aten na początek czerwca, zarezerwować lot i cieszyć się grecką kulturą już kilka dni później. Najwięcej jest wydarzeń o tematyce teatralnej. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż przed wieloma wiekami to właśnie tutaj narodził się teatr. Do dnia dzisiejszego zachowało się w Atenach kilka amfiteatrów, pamiętających jeszcze czasy Sofoklesa i Eurypidesa.

Najbardziej godnym uwagi tego typu wydarzeniem jest festiwal „Światło i Dźwięk”, który ukazuje historię miasta na sposób antycznego dramatu. Przedstawieniu towarzyszą niesamowite efekty dźwiękowe oraz wizualne, które sprawiają że widzowie na długo zachowują sobie to w pamięci.

Podobnym wydarzeniem są Aischylia, czyli festiwal tańca i teatru odbywający się na archeologicznych wykopaliskach na peryferiach Aten. Dzięki otoczeniu w postaci ruin starożytnych świątyń, impreza zyskuje niesamowity klimat, a ducha historii poczuć można niemal na własnej skórze. Profesjonalni tancerze i aktorzy ubrani w białe togi odtwarzają sceny znane wszystkim z mitologii greckiej oraz wydarzenia z zamierzchłych dziejów.

Władze miasta nie zapomniały również o sympatykach kultury współczesnej, organizując w Atenach wiele koncertów, spektakli oraz wystaw poświęconych różnym tematom. Dobrym przykładem jest część obchodzonego w całej Grecji karnawału „Patras”, podczas którego odbywa się szereg koncertów znanych greckich wykonawców, oraz pokazy tańców nowoczesnych. Na głównych ulicach Aten odbywają się wówczas kolorowe parady, pochody oraz występy ulicznych akrobatów.