Podzamcze koło Chęcin

Podzamcze koło Chęcin to wyjątkowa wieś, w której można do dzisiaj oglądać kilka przepięknych zabytków, świadczą one o jej niegdysiejszej sławie i znaczeniu. Co warto zobaczyć w Podzamczu Chęcińskim?

Wiele wsi w województwie świętokrzyskim, tak jak Podzamcze Chęcińskie, może pochwalić się długą historią oraz interesującymi zabytkami. Opisywana tutaj miejscowość, która znajduje się dokładnie w powiecie kieleckim oraz w gminie Chęciny, przed wiekami była siedzibą starostów chęcińskich.

Dwór obronny Jana Klemensa Branickiego
Prawdopodobnie w latach 1630-1657 w Podzamczu koło Chęcin wzniesiono dwór obronny z polecenia starosty chęcińskiego Jana Klemensa Branickiego. Dwór postanowiono wznieść, ponieważ zamek znajdujący się w niedalekich Chęcinach zaczął popadać w ruinę i oficjele potrzebowali nowego miejsca dla siebie. Podzamcze Chęcińskie wzbogaciło się zatem wtedy o piękny barokowy dwór obronny, który aż do XVIII wieku był miejscem rezydowania starostów chęcińskich. W następnych wiekach niestety przestał on pełnić swoją funkcje, a jego przebudowa poskutkowała w zatraceniu jego dawnego uroku, zachowały się tylko fragmenty barokowej fasady. Pomimo to warto jednak znaleźć dwór i go zobaczyć – zachwyca on swoją majestatycznością i jest położony malowniczo w parku.

Łuk triumfalny w Podzamczu Chęcińskim
Następnym interesującym miejscem zasługującym na uwagę w niewielkim Podzamczu koło Chęcin jest tamtejszy barokowy łuk triumfalny, czyli ozdobna brama prowadząca do dworu. Zbudowano ją w podobnym okresie, a jej celem prawdopodobnie było uczczenie zwycięstwa Sobieskiego pod Wiedniem lub też przejęcia kościoła przez katolików w Chęcinach z rąk Braci Polskich. Dzisiaj brama nadal jest w bardzo dobrym stanie i warto ją zobaczyć.

Podzamcze koło Chęcin warto więc zobaczyć!
Jeśli masz zatem nieco wolnego czasu, szukasz dobrego miejsca na wycieczkę rowerową lub też chcesz odwiedzić świętokrzyskie zamki, nie możesz pominąć Podzamcza Chęcińskiego. To naprawdę wyjątkowy zakątek, który ma za sobą spory kawał historii.