Motoryzacja ma swoje początki już w IV p.n.e, gdy wynaleziono koło. Od tego czasu człowiek zaczął używać pojazdów kołowych napędzanych siłą zwierząt. Pierwsze wzmianki pisemne o samochodzie powstały w roku 215 p.n.e. i spisał je pochodzący z Aleksandrii Heron. W XIII wieku mnich Roger Bacon twierdził, że możliwa jest budowa machiny zdolnej do poruszania się bez wykorzystania siły ludzi i zwierząt
Budową pojazdów napędzanych bez użycia istot żywych zajmował się m.in. Robert Valturio oraz sam Leonardo da Vinci. Zaprojektował on zamknięty wóz bojowy z kołem przednim napędzanym własnym mechanizmem. W kilku swoich pracach uwzględnił również napęd grawitacyjny oraz sprężynowy. Prototyp takiego pojazdu powstał w roku 1447.
W roku 1600 Holender Stevin stworzył żaglowóz – żaglowiec na kółkach na zamówienie hrabiego Nassau. Sterowanie odbywało się za pomocą tylnej osi. Podobno osiągał prędkość ok. 24 km/h. W 1678 powstał pierwszy model pojazdu napędzanego parą i można to uznać za datę narodzin motoryzacji.