Transport materiałów za pomocą różnego typu samochodów dostawczych i ciężarowych jest w obecnych czasach bardzo popularny. Wynika to głównie z faktu niewielkiej ceny takiego przedsięwzięcia. Jednak przed osobami, które zajmują się transportem, stawiane są różnego typu wymagania, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom dróg.

Szczególne obostrzenia występują w przypadku transportu materiałów sypkich. Konieczne jest wtedy zaopatrzenie się w plandeki na samochód. Dzięki nim w czasie jazdy materiał taki jak np. piasek nie spada z pojazdu. Oprócz oczywistych strat materiału jest to również bardzo niebezpieczne dla pojazdów jadących za samochodem ciężarowym. Wybór plandek jest bardzo duży. Poszczególne produkty różnią się wymiarem, materiałem oraz ceną. Akcesoria te nie są jednak zbyt drogie, a gwarantują bezpieczeństwo.

Plandeki są w wielu przypadkach wymagane przez prawo. Aby spełniały swoją funkcję, muszą być oczywiście odpowiednio zamontowane. Każda plandeka musi być więc dobrana odpowiednio do samochodu.