Zostałeś świadkiem wypadku? Nie masz się czego bać, przede wszystkim zachowaj spokój i zdrowy rozsądek – jeżeli to Ci się uda zyskasz nie tylko bezpieczeństwo, ale również wewnętrzny spokój.

Wewnętrzny spokój może być naprawdę przydatny, jeżeli Ty jesteś świadkiem wypadku to znaczy, że miał miejsce wypadek – a jeżeli tak istnieje obawa, że są również ofiary tego wypadku.

Obowiązkiem świadka jest pomóc ofiarom wypadku! Nie lekceważ tego obowiązku, pamiętaj, że nie chodzi tutaj już tylko o Twoje sumienie, ale również obowiązek prawny, jaki na Tobie spoczywa. Art. 162 kk za nieudzielenie pomocy przewiduje karę do trzech lat pozbawienia wolności.

Pamiętaj, że nie musisz znać się na ratowaniu życia i czasem lepiej, abyś nie zgrywał bohatera.  Zanim zabierzesz się za otwieranie samochodu i wyciąganie ofiar zastanów się proszę czy jest im to faktycznie potrzebne. Może nie jest? Może kręgosłup ofiar jest w takim stanie, że Twoje próby „ratowania życia” tylko pogorszą sprawę?

Jeżeli nie wiesz jak pomóc wyjmij telefon i zadzwoń na pogotowie. Opisz dokładnie zdarzenie i miejsce, później postępuj zgodnie ze wskazówkami. To będzie najlepsza pomoc.