Kierunek mechanika i budowa maszyn to kierunek głównie oblegany przez płeć męską. Przyjęło się potocznie, że to mężczyźni są inżynierami i to właśnie dla nich są zarezerwowane wszelkie nauki i kierunki ścisłe.
Nic mylnego, na studiach o kierunku budowa maszyn też uczą się dziewczyny i wcale nie są one gorsze od swoich męskich odpowiedników.
Tak samo jak oni potrafią poznać zasady nauk ścisłych, oraz wszelkiego rodzaju metody i sposoby budowania maszyn i pojazdów, jak również doskonale dają sobie radę we wszelkiego rodzaju procesach konstrukcji czy projektowania.
Jest dzisiaj bardzo wiele kobiet, które specjalizują się w inżynierii mechanicznej, są one czasami o wiele bardziej dokładniejsze i działają bardziej precyzyjnie niż ich koledzy płci męskiej. Dziewczyny nie tylko chcą być nauczycielkami czy pielęgniarkami, one też chcą budować maszyny i niejednokrotnie im się to udaje. Kończą z wyróżnieniem studia, zdobywają doświadczenie w pracy na rynku polskim i światowym, stają się autorytetami.