Wiele osób uważa, że kąpiel pod prysznicem jest znacznie zdrowsza niż korzystanie z wanny pełnej wody. Ta teza ma uzasadnienie w w przypadku, gdy jesteście bardzo brudni po pracy w warsztacie samochodowym, w ogrodnictwie lub rolnictwie, po pracach remontowych itp. W takiej sytuacji przesiadywanie w wannie z brudna wodą nie służy waszemu zdrowiu. W takich przypadkach zdecydowanie bardziej sprawdza się prysznic, który spłukuje z was warstwę brudu.

Istnieje pogląd, że kąpiel pod prysznicem jest tańsza ze względu na zużycie mniejszej ilości wody, od kąpieli w wannie wypełnionej po brzegi. Tę teorię łatwo obalić, gdy stoicie pod prysznicem godzinami, a woda spływa po was dużym strumieniem.

Jeśli jesteś w trakcie remontu łazienki lub dopiero ja budujesz i pragniesz zamontować prysznic masz do wyboru trzy możliwości:
1) gotowa kabina prysznicowa
Obecnie asortyment kabin prysznicowych dostępnych na naszym rynku jest przeogromny. Znajdziecie kabiny okrągłe, półokrągłe, kwadratowe i prostokątne; duże, średnie i małe; zbudowane ze szkła lub plastiku. Bardzo eleganckie a co za tym idzie drogie oraz proste, tanie. Wszystko jest uzależnione od waszego gustu, pojemności portfela oraz wielkości łazienki. W sklepach znajdziecie kabiny prysznicowe wraz z bateria i armaturą oraz takie do których sami dokupicie takie urządzenia.

2) brodzik zbudowany z betonu lub kamienia
Jeśli zależy ci na oryginalności wyglądu twojej łazienki, pragniesz posiadać prysznic, którego nigdzie indziej nie znajdziesz lub masz mała powierzchnię możesz zdecydować się na brodzik. Najczęściej jest budowany z betonu obłożonego kafelkami, z kamienia lub szkła. Jego boki mogą być zamknięte z każdej strony, może też posiadać kotarę lub kurtynę utrudniającą przedostawanie się wody do wnętrza łazienki. Pamiętaj, że twój brodzik musi być bezpieczny, a to oznacza, że nie może być śliski. Kup matę przeciwpoślizgowa i ciesz się z kąpieli w funkcjonalnym brodziku.

3) wanna z wmontowaną wysoko baterią prysznicową
Jeśli twoja łazienka jest tak maleńka, że nie można w nią wepchnąć nawet szpilki nie pozostaje ci nic innego jak zamontować w wannie pod sufitem lub w suficie baterię prysznicową. Prysznic w wannie wymaga zainstalowania kotary, kurtyny lub firanki z ceraty. Będą naturalną barierą uniemożliwiającą przedostawanie się wody do wnętrz łazienki. Poza tym takie zabezpieczenie zatrzymuje ciepło więc warunki kąpieli będą komfortowe.