W ostatnich czasach w mediach bardzo często pojawiają się różnego rodzaju informacje o turystach oszukanych przez biura podróży. Często są to relacje pokazujących tłumy ludzi koczujących na terminalach lotnisk, gdyż nieuczciwy operator zbankrutował i nie opłacił pobytu w hotelu, bądź przelotu samolotem. W wielu reportażach interwencyjnych zobaczyć też możemy ludzi, którzy bardzo często przeznaczyli oszczędności całego życia na wymarzony zagraniczny wyjazd, jednak później okazało się, że wczasów nie będzie, bo biuro podróży ogłosiło upadłość, a ulokowane w podróż pieniądze przepadły.
Często słysząc tego typu informacje zastanawiamy się co zrobić, aby nie być na miejscu tych ludzi. Jest na to kilka sposobów. Głównym i najprostszym z nich jest sprawdzenie opinii o biurach podróży w Internecie. W tym celu można skorzystać z dostępnych na wielu stronach internetowych rankingów biur podróży, a także przejrzeć fora dyskusyjne, na których użytkownicy zamieszczają opinie o operatorach turystycznych.
Bardzo ważne jest też, aby nie kierować się tylko i wyłącznie ceną usług, ale zwracać szczególną uwagę na markę biura i wybierać, tylko te cieszące się dużą renomą i zaufaniem klientów.