Jak dolecieć do Tel Avivu? Informacje praktyczne.

Tel Aviv jest drugim pod względem wielkości miastem Izraela. Ze względu na dużą liczbę turystów przez cały rok, nazywany jest „miastem, które nie zasypia”. Sieć połączeń lotniczych między Tel Avivem, a Europą jest niezwykle rozbudowana ze względu na całoroczne przyjazdy turystów. Miasto jest również prężnym ośrodkiem biznesowym, w którym odbywają się liczne kongresy oraz targi.

Tel Aviv dysponuje dwoma portami lotniczymi, położonymi na peryferiach miasta. Pierwszym z nich jest lotnisko Sde Dov, ma ono jednak tylko regionalne znacznie. Drugie lotnisko o nazwie Ben Gurion, znajduje się15 kilometrów na wschód od miasta oraz 50 kilometrów od stolicy Izraela – Jerozolimy. Nazwane na cześć pierwszego izraelskiego premiera, jest największym portem lotniczym w kraju i obsługuje rocznie około 10 milionów podróżnych. Swoją bazę ma tu linia El Al – narodowy przewoźnik kraju. Z Polski regularne loty do Tel Avivu odbywają się tylko z Warszawy. Połączenia obsługują Polskie Linie Lotnicze LOT oraz izraelskie El Al. Aby dolecieć na lotnisko Ben Gurion z innego miejsca w Polsce, należy przygotować się na przynajmniej jedną przesiadkę.

Ceny biletów lotniczych są dość zróżnicowane i zależą od kilku czynników. Głównym z nich jest data oraz sezon. Bilety podczas sezonu turystycznego są znacznie droższe niż poza nim. Warto również kupować bilet z odpowiednim wyprzedzeniem, aby cena była jeszcze niższa. Koszty różnią się również u poszczególnych przewoźników, którzy stosują na tych samych trasach różne taryfy. Nie bez znaczenia są także przesiadki, które mają wpływ zarówno na cenę, jak i na czas przelotu. Najtańsze przeloty z Polski do Tel Avivu oferuje izraelski przewoźnik narodowy. Cena takiego połączenia to około 1200zł w obie strony z warszawskiego Okęcia. Jest to połączenie bez przesiadek. Przeciętne ceny kształtują się w granicach 1350-2000zł, a lot trwa nieco ponad 3 godziny. Z Warszawy można polecieć także z przesiadką. Takie loty oferowane są przez linie Alitalia, Czech Airlines, Aerosvit oraz Air France. Trzeba wówczas liczyć się z wyższą ceną niż w przypadku lotu bezpośredniego.