Transport ponadgabarytowy to transport ładunków ciężkich o nietypowych rozmiarach i kształtach. Na polskim rynku istnieje wiele firm transportowych zajmujących się tego rodzaju transportem. Przewożenie towarów nietypowych wymaga specjalnej logistyki, zaplanowania specjalnych tras i skorzystania z usług kilku samochodów pilotujących.
Transport ponadgabarytowy to transport specjalny i bardzo trudny. Firmy zajmujące się tego rodzaju transportem muszą posiadać specjalne atesty a kierowcy specjalne rodzaje uprawnień i odpowiednie kwalifikacje. Towary w tym transporcie najczęściej przewożone są nocą, drogi najczęściej są zabezpieczane lub zamykane. Przewożenie takich towarów to bardzo trudna i skomplikowana praca wymagająca dokładnej precyzji. W tym wypadku każdy jeden mały błąd, każde przekroczenie normy może spowodować, że dany transport się nie uda lub popełni się jakieś błędy lub uszkodzenia trudne do naprawy. Transport ponadgabarytowy wymaga specjalnych samochodów, które zaopatrzone są w odpowiednie wciągarki, mają specjalne zabezpieczenia i przede wszystkim są przystosowane do przewożenia towarów o nietypowych gabarytach i bardzo dużych ciężarach.
Ten rodzaj transportu to także transport o specjalnych stawkach cenowych, w tym wypadku należy wszystko wziąć pod uwagę i uważać na wszystkie nawet najmniejsze szczegóły. Taki transport przewozi towary w kraju ale także i za granicę. Korzystają z niego fabryki przemysłowe, produkcyjne, czasami przewozi się przedmioty od osób prywatnych.