Czy quady są bezpieczne? Jak się ma bezpieczeństwo jazdy na quadzie w porównaniu do jazdy motocyklem czy samochodem?

Siadając na quada, mamy złudne poczucie bezpieczeństwa, które spowodowane jest dużą stabilnością quada w stanie spoczynku. Również przy umiarkowanie ostrej jeździe mamy wrażenie, że nic nam nie grozi, bo quad doskonale trzyma się drogi. Czy jednak rzeczywiście jesteśmy bezpieczni na quadzie?

W samochodzie mamy szereg systemów, poprawiających bezpieczeństwo. Od systemu ABS, przez pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne aż do kontrolowanej strefy zgniotu w razie zderzenia – te wszystkie elementy sprawiają, że w samochodzie jesteśmy względnie bezpieczni. A co z motocyklem? Do motocykla czujemy respekt już na parkingu – bez naszej pomocy się przewraca, co sprawia, że bardziej uważamy.

Co więcej, w Unii Europejskiej quady sklasyfikowane są jako pojazdy samochodowe inne, więc aby nimi jeździć, nie trzeba nawet zakładać kasku! Oczywiście zakładam, że nikt nie będzie na tyle nierozsądny, aby jeździć bez kasku, ale jednak prawo tego nie wymaga i zawsze ktoś taki się znajdzie. Nie trzeba mówić o ewentualnych skutkach upadku bez kasku nawet przy niewielkiej prędkości.

Co zrobić, aby zwiększyć bezpieczeństwo na quadzie? Przede wszystkim zachować rozsądek i nie szarżować w trudnym terenie. Niezbędnym elementem, który bezwzględnie musimy mieć jest dobry kask. Zalecany jest też odpowiedni strój oraz ochraniacze, jakich używają motocykliści wyczynowi. Dla początkujących kierowców zalecam również naukę jazdy na quadzie pod okiem doświadczonego instruktora w jakiejś wypożyczalni quadów lub torze do jazdy quadami w Twoim mieście.