Citroen Saxo

W związku ze wzrostem zainteresowania na rynku europejskim pojazdami o małych wymiarach, Citroen poświęcił dużo uwagi modelowi Saxo. Ten nowoczesny pojazd oferowany jest od początku 1996 roku i został opracowany wspólnie z firmą Peugot.

Zgodnie z wymogami współczesności, pojazd doskonale nadaje się do codziennego, wygodnego użytkowania w ruchu miejskim, a równocześnie może pełnić rolę bezpiecznego, pełnowartościowego pojazdu rodzinnego, nadającego się do dalszych podróży. Powyższy efekt osiągnięto dzięki prawidłowo dobranej wielkości pojazdu, bogatej ofercie wyposażenia oraz niezwykle szerokiej palecie jednostek napędowych. Saxo nie zawiera żadnych niekonwencjonalnych rozwiązań technicznych, które tak chętnie w minionych latach stosowane były w pojazdach firmy Citroen. Nawiązuje jednak do tradycji marki, oferuje on nieco większy komfort jazdy niż podobnej klasy samochody konkurencji. Dysponuje ponadto bardzo praktycznym, estetycznym i funkcjonalnie zaprojektowanym nadwoziem 3 lub 5-drzwiowym.

Kombinacja ta oferuje wystarczającą ilość miejsca dla całej rodziny. W tej klasie pojazdów trudno jest zaprojektować oryginalną bryłę nadwozia, dlatego również mały citroen rozpoznawany jest w ruchu drogowym głównie po znaku firmowym.

Saxo może być wyposażony w jeden z pięciu silników benzynowych lub też w oszczędnym wariancie silnik wysokoprężny 1,5 litra pojemności o mocy 57KM. W tańszych wersjach montowane są jednostki 1,0 lub 1,4 litra o mocy 50, 60 lub 75KM. Natomiast w lepiej wyposażonych, dysponujących bardzo dobrymi osiągami, silniki 1,6 o mocy 88 lub 118 KM. Citroen Saxo jest typowym przedstawicielem grupy nowoczesnych, dobrze wyposażonych pojazdów o małych wymiarach zewnętrznych.